Kahramankazansektor

MERT ARICILIK

MERKEZ-Ankara İstanbul yolu 48.km no 350 ŞUBE -Satı kadın mah.belediye pazar yeri dükkanları no 9/18 Kahramankazan/Ankara
Tel: (312) 814-2318 Cep: (535) 459-2818
Üye

BALLI RÖPORTAJKürşat bey röportajımıza sizi tanıyarak başlamak istiyoruz. 
Okuyucularımız için kısaca kendinizi tanıtabilirmisiniz ?

1978 Amasya doğumluyum. İlk orta ve lise öğrenimimi Amasya’da yüksek öğrenimimi Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Zara M.Y.O Arıcılık bölümünde tamamladım. Halen Anadolu üniversitesi İktisat  fakültesi İktisat bölümü 3. sınıf öğrencisiyim. Türkiye’deki ilk mezunları arasında bulunduğumuz arıcılık bölümünün bitirme stajı için Türkiye Kalkınma Vakfı arıcılık şubesine 1998 yılında geldim. Sonrasında yine TKV de eğitim yayım uzmanı olarak göreve başladım. 2003 yılında Başkent üniversitesi arıcılık şubesine kurucu müdür olarak atandım.2006 yılında görevimde ayrılarak üretim müdürümüz ve eşim olan Sibel UTLU ile Mert arıcılığı kurduk. Ana arı ve arı sütü üretim işletmesi olarak kurulan Mert Arıcılık bugün iki satış ofisi, bal markaları, bünyesinde barındırdığı taşeron işletmeler,  sektörde üretim yapan paydaş firmalara verdiği danışmanlık hizmetleri ve arıcılık uygulama eğitimleri ile Türkiye arıcılığının yapı taşlarından birisi haline gelmiştir.

 

Bir marka oluşturduğunuzu biliyoruz. Bu markanın oluşumunu da aktarabilir misiniz?

Sektöre ilk girdiğimiz yıllarda Mert Arıcılık bizim sektördeki bireysel ismimizi kullanıyordu. Geçen 8 yıl içerisinde satış ofisleri ile desteklenen üretimimiz, üretici ile tüketici arasında köprü kurma çabamız ve kaliteden ödün vermeyen tavrımız ile bugün siyaset dünyasından sanat dünyasına ve Türkiye’nin en büyük iş adamlarına kadar uzanan müşteri portföyü ile sektörün en güvenilir markalarından biri haline gelmiştir. Hem Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın hem de üniversitelerin vermiş oldukları teşekkür ve takdir belgeleri doğru işler yaptığımızın göstergesidir.

 

Arıcılıkla ilgili bize ne anlatmak istersiniz?

Arıcılık tarımın topraksız bir kolu olup M.Ö. 4000’li yıllara dayanan bir meslek dalıdır. Ülkemizde arıcılığın tarihçesi Hititler’e kadar dayanıp, dünya üzerinde kullanılan birçok arı ırkının da gen merkezidir. Dört mevsimi bir arada yaşamamızdan dolayı arıcılığa dünyadaki en uygun ülkelerden biriyiz. Dünya arıcılığında Çin’den sonra en büyük ikinci ülkeyiz. Ülkemizde 3.900′u endemik olmak üzere 10.000 doğal bitki türü yetişiyor. 500 bitkinin nektar ve polen kaynağı olduğu biliniyor. Dünya çam balı üretiminin %90′ını ülkemizde yapılıyor. Bal çeşitliliğimiz çok fazla. Türkiye’de 150 binden fazla aile bal ve arı ürünleri ile geçiniyor.

Arıcılık köylerde en çok gelir getirebilecek tarımsal faaliyetlerden birisidir. Yatırım maliyetleri diğer hayvancılık kollarına göre düşük geri dönüşümü oldukça hızlıdır. Dağda atıl vaziyette duran florayı (bitki örtüsü) ekonomiye kazandırmayı sağlayan arıcılık bayanlarında çok rahatlıkla yapabilecekleri bir meslek dalıdır.

 

Bal ile ilgili bilgiler verebilir misiniz?

Ülkemiz hem mevsimsel çeşitlilikten hem de florasındaki zenginlikten dolayı dünyanın başka yerinde yetişmeyen 200 ün üzerinde bal veren endemik bitkiye sahiptir.Floramızdaki bu zenginlik bal çeşitliliği ve kalitesini de etkilemekte her bölgemizden yüksek kalitede farklı renk ve aromada ballar üretilmektedir.

Önemli olan bu balların doğru kişiler eliyle tüketiciye doğru bilgilerle ulaştırılması zorunluluğudur.Bu kapsamda bal benzeri ürün, bal aromalı şurup adıyla televizyon kanallarından veya reçel paralarına marketlerden satılan ürünlere halkımızın pirim vermemesi emeğimizin bu şarlatanlar ve hırsızlar tarafından çalınmasına müsaade etmemesi gerekmektedir.Bal ya bal dır ya değil balın benzeri olmaz.Ayrıca yayla ve çiçek balları kristalize (şekerlenme)olabilir.Bu tamamen balın yapısıyla ilgili bir özeliktir. Kristalize olan bal sahte değildir.Ilık suda bekletildiğinde eski haline dönecektir ve özeliğinden hiç bir şey kaybetmeyecektir.

 

Arıcılık işine başlamayı düşünenlerin öncelikli olarak neler yapması gerekmektedir.

Öncelikle bulundukları bölgelerdeki halk eğitim müdürlüklerine ve Tarım il veya ilçe müdürlüklerine müracaat ederek açılacak arıcılık kurslarına katılmalarını ve arıcılık konusunda teorik ve pratik bilgiler almalarını öneririm. Sonrasında 2 ila 10 kovan arasında arı edinmeleri ve bu kovanlarla pratik yaparak kendilerini geliştirmeleri gerekmektedir. Gene çevrelerindeki bu işle uğraşan başarılı gördükleri kişilerin tecrübelerinden yararlanabilirler. Bize ulaşmaları durumunda kendilerine hem teorik hem de pratik uygulamalar konusunda teknik destek yayım uzmanı arkadaşlarımız tarafından verilecektir.

 

Balın çeşitleriyle ilgili ne anlatabilirsiniz?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi flora açısında çok zengin olan ülkemizde bal çeşitliliği de oldukça fazladır. Ülkemizde en fazla üretimi yapılan ballar başlıca ayçiçeği, çam, yayla(kekik, geven), kestane, pamuk, üçgül, narenciye, püren,harnup(keçi boynuzu), ıhlamur ve orman gülü gibi çeşitlendirile bilir. Her balın kendine has bir dokusu ve kendine has bir aroması vardır. Örneğin kestane balı doğal antioksidanların en güçlüsü olup sabahları aç karnına bir kaşık yenmesi şiddetle tavsiye edilmektedir.Yayla balının vitamin değeri çocuk gelişiminden tutunda vitamin ve minerale ihtiyaç duyan her metabolizma da mucize etkisi yapar ayrıca bağışıklık sistemi üzerindeki yapıcı etkisi yadsınamaz .Narenciye balı C vitamininin en güçlü formu şeklindedir.Çam balı mineral değerleri açısından çok güçlü bir üründür.sonuç olarak bal güvendiğimiz bildiğimiz yerlerden alınması gereken soframızdan eksik etmememiz gereken bir besin kaynağıdır.


Şu anda Türkiye’de arıcılıkla ilgili birçok firma var. Ancak bunlarla ilgili bir dernek veya vakıf var mı?

Şu anda ülkemizde arıcılığı temsil eden 2 adet birlik bulunmaktadır. Bunlardan Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliği (TAB) 79 ilde teşkilatlanmış il birlikleri, il birliklerine bağlı 57.000 profesyonel arıcı üyesi ve 5.9 milyon aktif arılı kovan ile sektörün en büyük sivil toplum örgütüdür. İlçemiz açısından güzelliği 7 kişi ile Kazan’da kurulmuş olmasıdır. Mevcut kurucu genel başkanı Bahri YILMAZ halen Kazan’da ikamet etmektedir. Ben de 57000 üyeli bu birliğin 11. üyesiyim.

Diğer bir birlik olan Türkiye Bal Üreticileri Birliği il ve ilçelerde teşkilatlanmış 90 adet birlik ve 17 bin profesyonel arıcı üyesi bulunmaktadır.

 

Arıcılıkla uğraşan biri arıların herhangi bir saldırısında kendini korumanın yolunu bilirler. Bizim gibi arıları tanımayan insanlara böyle bir durum karşısında ne yapmamasını tavsiye edersiniz?

Böyle bir durum ile karşılaştığınızda sakin olmalı, paniklememeli ve arıları daha fazla tahrik edecek hareketlerden kaçınılmalıdır. İnsan vücudu korktuğu ve heyecanlandığı zaman adrenalin salgılar bu salgının kokusunu da arılar ve köpekler alır. İkiside korkan insanlara saldırır. Yine arıların bulunduğu bir bölgeye gidilecekse parfüm ve kolonya gibi kokular kullanılmamalıdır. Mümkünse arı kovanlarına yaklaşılmamalı uçuşlarını etkileyecek şekilde önünden geçilmemelidir. Koyu renkli kıyafetlerle arılıklara yaklaşılmamalıdır. Koyu rengi görmeyeceği için saldırganlık eğilimi koyu renge daha fazladır.

 

Size ulaşmak isteyen insanlara söylemek istedikleriniz nelerdir?

Arı ve ürünleri ile ilgili her türlü bilgi ve talepleriniz için Mert Arıcılık satış ofislerine ulaşabilirsiniz.
İrtibat : 0312 814 2318 – 0312 814 2818
Son olarak eklemek istediğiniz bir konu var mı ?

Amacımız son yıllarda itibar kaybeden şifalı besin maddesi bala itibarını yeniden kazandırmak, diğer arı ürünlerinin en doğal hali ile tüketiciye ulaşmasını sağlamaktır. Ayrıca arıcılık yapmak isteyen veya amatör olarak devam eden işletmelere teknik destek vermektir. Bu konuya yer verdiğiniz için, bizi dinleme zahmetinde bulunduğunuz için teşekkür ederiz.Bu haber 761 kez okundu.

Diğer Haberlerimiz
Facebook Yorumları