Kahramankazansektor
Şehit Ali ANAR / Musa KARAKAYA 20/03/2017

Şehit Ali ANAR

 

            Güzel insanları tanımak, onlarla dillendirecek hatıraların olması muhteşem bir duygudur. Tanıdığınız böylesi bir insanın şehit olduğunu öğrendiğinizde tarifsiz anlar yaşarsınız. Bir taraftan şehitlik gibi Allah’ın değerli kıldığı makama kavuştuğu için sevinir, öbür taraftan kaybettiğiniz insana, ailesine, çocuklarına üzülürsünüz. Çünkü güzel insanlar kolay yetişmiyor.

 

 

           Ali ANAR abimi Kahramankazan Fuat Erkmen İmam Hatip Lisesinde öğrenciyken tanıdım. Bizden iki sınıf üstteydi. Abimle aynı sınıfta olduğu için sık sık lafı geçer, sınıf içerisinde zaman zaman yaptığı şakalarından bahsederdi. Sessiz gibi görünen ama sıcak kanlılığı ile tanıdığımız bir abimizdi.

 

 

         Okul yıllarından sonra zaman zaman çarşıda karşılaşır, ayak üstü muhabbet ederdik. Abi çoluk çocuk nasıl, dediğimde “ellerinden öper  Musam “derdi. Abi kaç çocuk sözüme, “altıcık şey” diye yanıt verirdi.

 

 

        15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini devirmek için darbe yapmaya kalkan hainlere, Türk halkı eşi görülmemiş bir direniş göstermiş ve darbeye dur demişti. O gün ülkenin her tarafında halk sokaklara dökülmüş ve demokrasisine sahip çıkmıştı. Darbenin kritik üslerinden biri Kahramankazan İlçesindeki 4.Ana Jet Üs Komutanlığıydı. Darbe saatlerinde bunu bilmeyen halk çoluk çocuk Akıncı Üssüne gitmiş ve demokratik tepkisini dile getirmişti. Hain darbeciler eli silahsız masum halka makineli tüfeklerle ateş açarak 9 Kahramankazan’lıyı şehit etmiş, 93 kardeşimizide yaralamıştı.

 

 

             Ahi Mahallesi Muhtarı olan Ali ANAR abim, televizyonlarda darbeyi duyduğu anda oğlunu ve mahalle sakinlerinide alarak sokağa fırlamış ve Kahramankazan halkıyla birlikte Akıncı Üssüne giderek, demoratik tepkisini dile getirmişti. Hainlerin açtığı ateş ile başından aldığı kurşunla, oğlunun yanıbaşında şehit oldu. Geri de Türk halkına anasını, babasını, eşini ve 6 çocuğunu emanet bıraktı.

 

 

            Bu güzel insanı unutmayacağız. Tarihte yaşamış Nene Hatunları, Seyit Onbaşıları unutmayan bizler Ömer HALİSDEMİR’i, Ali ANAR’ı da unutmayacağız.

 

 

           Rabbim mekanlarını cennet eylesin.

Bu yazı 1283 kez okundu.
Yazarın Tüm Yazıları
  1. 1. Şehit Ali ANAR (1284 kez okundu.) - 20/03/2017
Facebook Yorumları