KİTAP SEVGİSİ NASIL AŞILANIR?

Ülkelerin kitap okuma oranları ile toplumların gelişmişlikleri paraleldir. Dünyanın en fazla kitap okunan ülkesi Japonya teknolojik gelişmelerinde merkezi konumundadır. Günlük hayatın her karesinde insanların kitap sevgisini rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. Metroda ,cafe de, parkta kısaca her yerde elinde kitap olan insan görmek pek zor olmayacaktır.

Maalesef ülkemizde kitaba olan ilgi yok denecek kadar azdır. Anne babalardan çocuklarının kitap okumama şikayetini sıklıkla duyarsınız ama en son hangi kitabı okuduğunu sorsanız cevap da alamazsınız. Çocukların ebeveynlerini rol model aldıkları hepimizin malumudur. Aslında çocuklarımıza kitap sevgisi aşılamak o kadar da imkansız değil. Tabi bunu istiyorsanız hayatınızda radikal değişimlere imza atmalısınız.

Bebeklikten itibaren kitap:

Çocuğunuz iki yaşına girdikten itibaren ona düzenli masal okumaya başlayın. Kimi zaman sizi dinleyecek kimi zaman ise sizi umursamayacaktır, olsun vazgeçmeyin. Zaman ilerledikçe bu durum iki taraf içinde zevkli bir hale gelecektir. Çocuğunuz kitabı eline alıp resimlerine bakarak size masal anlatmaya başlayacaktır. Lütfen tüm ciddiyetinizle onu dinleyin.Yeni kitaplarla sevindirmeyi ihmal etmeyin. Yaşına uygun aldığınız kitaplar çocuğunuzun kitap sevgisini kazanmasında etkili olacaktır.

İlkokul ve kitap sevgisi :

Okumayı öğrenmek önemli bir dönüm noktasıdır. Bundan sonra kitapları çocuğunuz okuyacak siz de dinleyeceksiniz. İlk zamanlar sıkılabilirsiniz aman bu durumdan şikayetçi olduğunuzu sakın belli etmeyin. Okuduğunuz kitaplar üzerine konuşmayı alışkanlık haline getirin. Tabi kitapla ilişkiniz bu kadarla sınırlı olmamalı. Anne ve baba kendi başlarına gün içinde okudukları kitaplar olmalı, haftanın belli günleri ailecek kitap okuma saati yapılıp, hep beraber bir etkinlik yapılabilir. Kahvaltıda ya da akşam yemeğinde okuduğunuz kitaplar üzerine sohbet edin. Çocuğunuza harika kitap seti alın, hediye paketi yaptırın ve öğretmenine verin. Sınıfta arkadaşlarının içerisinde ona hediyesini vermesini sağlayın, bu güzel bir teşvik olacaktır. Yaz tatillerinde okuyacağı kitaplar için ödül vermeyi ihmal etmeyin.

Küçük bir kitapkurdu yetişiyor ;)

********************************************************************************************

Bunları da okumak ister misiniz?

Online Kitap Siteleri

Uçurtma Avcısı

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. kahramankazansektor.com | 2020

Iyzico