Avusturya doğumlu Stefan Zweig’in son kaleme aldığı eseridir. Aynı zamanda en çok bilinen ve tanınan eseridir. Zweig, savaş karşıtı bir insandır. Nitekim Satranç kitabında da 2.Dünya Savaşının insanlar üzerinde yaptığı yıkımı çok güzel anlatmıştır.

Peki neden Satranç?

Satranç iki rakibin stratejiler üzerine kurduğu bir mücadele, zekâ oyunudur. Rakibinin, hamlelerini, stratejilerini önceden tahmin edip, bu hamleleri boşa çıkartacak stratejiler üretebilen oyunu kazanacaktır. Stefan Zweig, kitabına verdiği isimle bile farklılığını ortaya koymaktadır. Keşke savaş isteyen liderler, mücadelelerini silahlarla değil de zekâlarının kapasitesini gösteren satranç oyunu üzerinden yapsalardı Böylece dünya üzerinde kan ve göz yaşı yerine satranç mücadeleleri konu edilirdi.

Olay örgüsü bir yolcu gemisinde geçmektedir. Kitabın başkarakteri de yolcu olarak bu gemiye binmiştir. Herkesin birbirinden habersiz yaptığı monoton yolculuk bir anda dünya satranç şampiyonunun gemide olduğunun öğrenilmesiyle bambaşka bir hal alır. Acaba sıkıcı gemi yolculuğu bundan sonra nasıl bir hale bürünecek? Bu soruların ve daha fazlasının cevabı siz okuyucuları bekliyor.

            Psikolojik bir roman sizleri bekliyor. Muhteşem bir anlatım tarzı, etkileyici bir üslup, sürükleyici bir eser. Kitabın ince olması sizi yanıltmasın. Usta bir kalemin az kelime ile nasıl muhteşem bir eser ortaya koyabildiğinin somut bir örneğini göreceksiniz. Hem eğlenecek hem üzülecek hem düşünecek en önemlisi harika bir kalemle tanışmış olacaksınız.

İyi okumalar diliyoruz.

 

Kitabın İsmi   : Satranç

Yazarı            : Stefan Zweig

Sayfa Sayısı    : 71

 

Tanıtım     :Musa KARAKAYA

İnstagram : https://www.instagram.com/kahramankazansektor/

Facebook : https://www.facebook.com/kazan.sektor

Tweter        : https://twitter.com/KazanSEKTR

 

********************************************************************************************

Bunları da okumak ister misiniz?

Online Kitap Siteleri

Uçurtma Avcısı

Kitap Sevgisi Nasıl Aşılanır?

Kadın Psikolojisi

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. kahramankazansektor.com | 2020

Iyzico