Uçurtma Avcısı

Emir ve Hasan adlı iki arkadaş Kabil'de monarşinin son yıllarında birlikte büyürler. Hasan evin yardımcısı olan Ali'nin oğludur. Aynı evde büyümüş ve aynı sütanneyi paylaşmalardır. Her ikisi de birbirini çok sevmelerine karşılık aralarında duygusal olarak uçurumlar bulunmaktadır. Aynı zamanda Hasan o çevrede pek sevilmeyen bir etnik azınlığa, Hazaralara aittir.

        Çocukların her ne kadar birbirinden uzak yaşamları olsa da yaşamlarının sonuna doğru hayatları kesişmektedir. Kitabın sonuna doğru sizi büyük sırlar beklemektedir. 1975 yılında yaşanan olaydan sonra kendini de suçlu hisseden Emir Hasan'dan uzaklaşmaya başlar. Sovyetler işgali sırasında Emir ve babası ülkeyi terk edip California'ya yerleşerek hayatlarına burada devam ederler. Yaşanan olaylarla Emir geçmişinden bu işgalle kaçtığını düşünmektedir. Yinede hayallerinden ve anılarından kopamaz.

        Uçurtma Avcısı genel olarak arkadaşlık, ihanet ve sadakat gibi konuları ele alarak iyiliğin bedelini ağır ödendiğini göstermektedir. Babaların tutum ve davranışları ile oğulları arasındaki ilişkilere de değinen roman sevgileri, fedakârlıkları ve yalanları ile sırlarla dolu bir roman okuyacaksınız. Aynı zamanda romanda gerçek tarihe ve Afganistan'ın acılarına değinilmektedir.

        Romanı okudukça ilk başlarda ana karakter olan Emir'den nefret ediyorsunuz ama zamanla kendini affettiriyor. Çünkü babası ile olan ilişkilerini düzeltmeye çalışmaktan dolayı Hasan'a farklı davranabilmektedir. Olaylar hep Emir'in ağzı ve düşünceleri ile anlatılmış. Hasan'ın hikayesi, Emir'e olan taparcasına bağlılığı ve sevgisi ise incelenmeye değer bir yapıt. Yazar Hasan karakteri ile okuyucuya masumiyetin nasıl olduğunu sevgiyi ve bağlılığı anlatmak istemiştir.

        Her ne kadar film olsa da kitabı okumak size ayrı bir tat verecektir. Henüz filmi izlememiş olanlar için öncelikle kitabı okumanızı tavsiye ediyorum. Çünkü okumak hayal dünyanızın genişlemesine yardımcı olacaktır.  Kitabı okudukça pek çok duygu birbirine karışmakta. Aynı anda kötü hissedebilir, ağlamaklı olabilir, sinirlenebilir, tepkisiz kalabilir, birine sarılma ihtiyacı duyabilir, sessiz kalabilir ve aynı zamanda öylece boşluğa bağırma hissine kapılabilirsiniz. Bir arkadaşlık, bu kadar samimi, sıcak, bağlılık dolu ve masum olabilir. Yazar kitabın ilk sayfasından son sayfasına kadar, olayları ve kişileri öyle güzel organize etmiş ve birbiri ile öylesine güzel bağlamış ki insanın burnuna buram buram zekâ kokusu gelmektedir. Kitabın dili ise gayet yalın ve anlaşılır olmakla birlikte çeviriden kaynaklı edebi düşüklük söz konusu olmuştur.

        Roman öyle içten anlatılmış ki olaylar ile birlikte sizde oyuncuların yaşamış olduğu gerginliği yaşıyorsunuz. Örneğin kendinizi bir tankın içerisinde nefes alamadığınızı hissedebilirisiniz. Veya kendiniz protez bacağınız için biri ile pazarlık ederken bulabilirsiniz.

         Kitap genel olarak değerlendirildiğinde sessizliği ifade etmektedir. Bu sessizlik Emir’in Hasan’a yapılanlar karşısındaki sessiz kalması, Hasan’ın kendisine yapılanlar karşısındaki sessiz kalması,  Afganistan’dan Amerika’ya kaçan arabanın içerisindekilerin askerlere karşı sessiz kalması, yetimhanede çocuklara yapılan pazarlık karşısında müdürün sessiz kalması, stadyumda kadına yapılanları izleyen seyircilerin sessiz kalması gibi pek çok sessizlik mevcut. Ve kitabı okurken siz de sessiz kalıyorsunuz.

Kitabın İsmi   : Uçurtma Avcısı

Yazarı            : Khaled Hosseini

Sayfa Sayısı    : 375

 

Tanıtım     :Musa KARAKAYA

İnstagram : https://www.instagram.com/kahramankazansektor/

Facebook : https://www.facebook.com/kazan.sektor

Tweter        : https://twitter.com/KazanSEKTR

*********************************************************************************

Bunları da okumak ister misiniz?

Online Kitap Siteleri

Yorumlar

  • 5/5

    Büyük beğeni ile okuyacağinız ve kütüphanenizden ayirmayacağınız bir kitap.

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. kahramankazansektor.com | 2020

Iyzico