15 Temmuz Şehitleri Ve Demokrasi Müzesi

15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini devirmek için harekete geçen Fethullahçı darbecilere karşı Türkiye halkı sokaklara dökülerek tankların önüne kendilerini atmış, F-16 savaş uçaklarına meydan okumuş ve darbeye dur diyerek tarihte görülmemiş bir direnişi imza atmıştır. Ülkemizin bir çok bölgesinde gösterilen direnişin sembol merkezlerinden biri de Kazan olmuş ve Kazan halkından 9 vatandaşımız şehit olmuş, 93 vatandaşımız da gazi olmuştur. Kazan ilçesinin bu fedakârlığı T.B.M.M kararıyla ödüllendirilerek ilk defa bir ilçeye "Kahraman" unvanı verilerek, ilçenin ismi 25.10.2016 tarihinde Kahramankazan olarak değiştirilmiştir.

"15 Temmuz Şehitleri ve Demokrasi Müzesi, 15 Temmuz 2016 gecesinde milletimizin darbecilere karşı verdiği kahramanca mücadeleyi ve sonrasında yaşananları canlı tutmak ve ülkemizin atlattığı büyük badireyi gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla Kahramankazan İlçesi’nde, 16 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleştirilen törenle ziyarete açılmıştır."

15 Temmuz Şehitleri ve Demokrasi Müzesi içerisinde, darbe girişiminde yaşanılanlar tüm gerçekliğiyle anlatılmaktadır.

3 bin 500 metrekare kapalı alana sahip olan 15 Temmuz Şehitleri ve Demokrasi Müzesi'nde, şehit ve gazilerin eşyaları sergilenerek anıları yaşatıldığı interaktif uygulamalar, görsel sunumlar yer almaktadır.

 

Adresi: Yıldırım Beyazıt Mahallesi, Enver Paşa Sokak No:6, 06980 Kahramankazan/Ankara

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. kahramankazansektor.com | 2020

Iyzico