Satıkadın Müzesi

Kahramankazan denilince akla gelen ilk isim hiç şüphesiz Satıkadın ÇIRPAN olacaktır. Cumhuriyet döneminin önemli figürlerinden olan Satıkadın'ın ilçemizde yaşamış, muhtarlık yapmış ve ilk kadın milletvekilimiz olarak halka hizmet etmiş tarihi bir kişiliktir.

 

Rahmetli Satıkadın’ın yaşamış olduğu evi zamanla yıpranmış ve köhne bir hal almıştı. Üç dönem Kahramankazan Belediye Başkanlığı görevini başarıyla yürüten Lokman ERTÜRK, bu tarihi şahsiyetin evini müze olarak gelecek nesillere kazandırma amacıyla “Satıkadin Müzesi” projesine start verdi. Satıkadın’ın ailesiyle görüşülerek proje onlarla paylaşıldi. Satıkadın’ın ailesi de bu anlamlı projeye tam destek vererek evin bulunduğu yeri müze yapılması koşuluyla belediyeye hibe etmiştir. Kahramankazan Belediyesi de Satıkadın’ın evini aslına uygun olarak yeniden inşa ederek müzeye dönüştürmüştür. Satıkadın'ın Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın milletvekillerinden olması nedeniyle yaşadığı ev kahramankazan halkı ve gelecek nesiller için ayrı bir önem taşımaktadır.

Satıkadın Müzesi içerisinde, ilk kadın milletvekilimizin kullandığı kişisel eşyaları, fotoğrafları ,kendisine dair çeşitli bilgiler bulunmaktadır. Ayrıca müzenin bahçesinde anıt mezarda bulunmaktadır.

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. kahramankazansektor.com | 2020

Iyzico