Kahramankazan İsmi Nerden Geliyor?

         Kazan coğrafi olarak, Ankara ilinin  kuzey batısında bulunan Akıncı ovası üzerine kurulmuş bir ilçedir. En büyük akarsuyu Akıncı ovasından geçen Ova çayıdır. Kazan’ ın batı ve kuzeybatı sınırından Karyağdı dağı ve Mire dağı yamaçları geçmektedir. Kuzeyde ise Çorba dağının yamaçları geçer.

Kazan İsmi Nereden Geliyor?

       Ülkemizdeki çoğu şehir, kasaba ve köylerin isimleri genellikle efsane ve rivayetlere dayanmaktadır. Halk arasında bilinen en eski bilgiye göre ilçemiz Kazan ismini 1402 yılında yapılan Ankara savaşından dolayı almıştır. Ankara savaşı incelendiğinde bu bilginin  gerçek olma ihtimali yüksektir. Kayıtlara bakıldığında Ankara savaşı bugünkü Çubuk ve Kazan arasında kalan Mire dağı çevresinde meydana gelmiştir. Bu savaş iki ilçenin tarihinde de önemli izler bırakmıştır.

        Kazan isminin , Ankara savaşında Yıldırım Beyazıt’ ın bu bölgede ordugah kurup kazan kaynatmasından geldiği söylenmektedir. Yenilgiye uğrayan Osmanlı ordusunun ağırlıklarını bu bölgede bırakıp çekilmesinden sonra büyük kazanların burada kurulmasından dolayı geldiği söylenmektedir. Savaş incelendiğinde bunun tamamen doğru olduğunu söylemek ise güçtür. Günümüzde Kazan’ın çevresindeki pek çok yerleşim yeri Ankara savaşının izlerini taşımaktadır. Bir rivayete göre Mürted ovasının ismi de yine bu savaştan dolayı gelmektedir. Tarihte Mürted ovasında Moğollara mensup Kara Tatarların yaşadığını kayıtlarda vardır. Kara Tatarlar savaş zamanı ilk başta Yıldırım Beyazıt’ın yanında olmasına rağmen, daha sonra savaşın en kritik anında saf değiştirerek Timur’un tarafına geçmişlerdir. Bu taraf değişikliği ise Osmanlı ordusunun yenilgi almasına sebep olmuştur. Bu olay üzerine bölgede yaşayan halk ,Kara Tatarlara bu ihanetlerinden dolayı "dinden dönen" manasına gelen Mürted ismini takmışlardır.

       Başka bir rivayete göre yöremizde çok sayıda Oğuz boy adlarını taşıyan yerlerin olmasından dolayı İlçemizin isminin Kazan Türklerinden gelmiş olma ihtimali de vardır.

Nasıl Kahramankazan Oldu?

        15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen hain darbe girişimine tüm Türkiye halkı birlikte karşı çıkmış ve tarihte eşine az rastlanır bir başarı göstererek darbe girişimini bastırmıştır. Darbe girişimini planlayanların üst olarak belirledikleri Akıncı üssü Kazan sınırları içerisinde bulunmakta bu nedenle ilçe halkının gösterdiği direniş ayrı bir önem kazanmaktadır. Nitekim binlerce Kazanlı genç ihtiyar, kadın erkek demeden Akıncı üssüne dayanmış ve tepkilerini dile getirmişlerdi. Hain darbeciler halkın üzerine ateş açmış ve 9 şehit, 91 gazi verilmişti. İlçe halkının bu destansı direnişi nedeniyle Kazan ilçesinin adına  "Kahraman" unvanının eklenmesine dair kanun teklifi, TBMM Genel Kurulundan geçerek kabul edildi.

 

Genel Kurul içinde "Ankara İli Kazan İlçesinin Adının Kahramankazan Olarak Değiştirilmesine ve Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun'da Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi" görüşüldü. Teklif oybirliğiyle kabul edilerek Kazan ismi Kahramankazan olarak resmi bir şekilde değişti. Ayrıca aynı gün 15 Temmuzun da resmi tatil edilmesi de karar alındı.

Böylece İlçemizin ismi Kahramankazan oldu.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. kahramankazansektor.com | 2020

Iyzico