Adolf Hitler

Tarihin akışını değiştiren önemli isimlerden birisi hiç şüphesiz Adolf HİTLER’dir. Kimisine göre bir cani, kimisine göre diktatör, kimisine göre bir kahraman...

20 Nisan 1889 yılında Avusturya’da doğmuştur. Herkes Adolf Hitler’i Alman olarak bilse de kendisi bir Avusturyalıdır. Eğitim hayatını kendi eseri olan Kavgam’da oldukça başarılı olarak nitelendirmektedir. 1912 yılında Münih şehrine yerleşmiştir. 1.Dünya Savaşına Alman ordusuyla birlikte katılmıştır. Orduya katılması ilk başta uygun görülmeyen Hitler, kral tarafından verilen izinle orduya kabul edilmiştir. Savaş sırasında gösterdiği başarılardan dolayı iki defa ödüllendirilmiştir. İkinci sınıf demir haç ve bir ere çok nadir verilen birinci sınıf haç ödüllerini almıştır. Savaş sırasında yaralanmıştır, bu nedenle kendisine Gazi nişanı da verilmiştir. Savaşın kaybedilmesinden sonra bir grup arkadaşıyla beraber Alman İşçi Partisini kurmuştur. İlerleyen süreçte partisinin ismini değiştirerek Nasyonel Sosyalist Alman İşçi Partisi yaptı. Partisine üye olanlara kısaca Nazi denildi. Kendisini ise Führer lakabı verildi. İktidardaki hükümeti devirmek için çeşitli girişimleri nedeniyle tutuklandı ve 10 ay hapis yattı. 1930 yılında yapılan seçimleri kazanarak iktidar oldu. Uyguladığı politikalar Almanya’yı çok iyi duruma getirdi. 1932 yılında Almanya Cumhurbaşkanı seçildi, siyasi rakiplerini ortadan kaldırdı.

Almanya ekonomik olarak güçlenirken, gizli gizli Alman ordusu da güçlendiriliyordu. Nitekim kimsenin beklemediği bir anda Hitler Almanyası 2.Dünya savaşını başlattı. 65 000 000 insanın hayatına mal olan bu savaş, Führer’in de sonu oldu. Hitler’in en büyük hatası Alman ordusuna devamlı yeni cepheler açarak orduyu zora koşmasıydı. Hatalarından en büyüğü ise Rusya’yı karşısına almasıydı. Savaşın Almanya aleyhine sonuçlanacağına dair sinyaller gelince 30 Nisan 1945 yılında eşiyle beraber intihar etti. Ölümüne ilişkin diğer bir iddia ise kendisinin yurtdışına kaçtığı ve normal şekilde öldüğü yönündedir.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. kahramankazansektor.com | 2020

Iyzico