EL ÇATLAKLARINA DOĞAL ÇÖZÜMLER

Vücudumuzda dış etkenlerle en fazla temas olan organlarımız yüz ve ellerimizdir. Nitekim kış ayında soğuk hava cildimizi aşırı oranda tahriş eder. Özellikle ellerimizi sık sık kullanmamız gerektiği için çok fazla koruma imkânımız da kalmamaktadır. Ne olursa olsun ellerimizin tahrip olmasını en aza indirgemek için bir takım önlemler alabiliriz.

Ellerimiz İçin Alabileceğimiz Önlemler Nelerdir

-Yaz ayları ya da kış ayları fark etmeksizin bulaşık yıkarken koruyucu eldivenler kullanmalıyız,

-Aşırı soğuk su ile temas etmek elleri tahrip edecektir, bu nedenle ılık su ile teması seçmeliyiz,

-Kışın dışarı çıkarken muhakkak eldiven giyilmelidir.

-Kimyasal maddeler kullanırken eldiven kullanın,

-Banyo ve duş sonrası muhakkak ellerinizi nemlendirmeyi ihmal etmeyin.

 

Günlük Su Tüketimi İle El Çatlaklarının İrtibatı Nedir

Vücudumuzda ki bütün organların su ile yakından irtibatlı olduğunu bilmeyen yoktur. Sindirim sisteminden, dolaşım sistemine kadar su vücut için vazgeçilmez bir hayat kaynağıdır. Yaz aylarında sıcak hava nedeniyle su tüketimi oldukça artar bu sebeple ellerde çatlak problemi çok karşımıza çıkmaz ancak kış aylarındaki soğuk hava nedeniyle insanlar su tüketimini azaltır. Vücuttaki su oranının düşmesi ciltteki nemi olumsuz etkiler ve eller kurumaya başlar. Soğuk havanın etkisiyle de kuruyan cilt çatlamaya başlar. Görüldüğü gibi su tüketimi ile ellerde oluşan çatlaklar arasında direk bir bağlantı bulunmaktadır. Kış ayları da olsa günlük 8 bardak su tüketimi vücut için elzemdir. Dikkat edin sıvı tüketimi demiyoruz, içtiğiniz çay, meyve suyu ve diğer meşrubatları bu kategoride değerlendirmeyin.

El Çatlakları İle Doğal Mücadele Yolları Nelerdir

            El çatlakları ile mücadele de ilk akla gelen kozmetik ürünlerdir. Ancak kozmetik ürünlerin içerisinde kimyasal maddeler bulunduğunu belirtelim. Bu nedenle tamamen doğal olan bitkisel yollarla çözüm bulmak isteyenlere öneriler sunalım.

-Zeytinyağı ve Badem yağı: Akşam eve geldiğinizde ellerinizi doğal sabunla yıkayın. 3 veya 4 damla zeytinyağını ellerinize ovalayarak yedirin. Zeytinyağı yerine badem yağıda kullanabilirsiniz.

-Salatalık: Kozmetik firmaların vazgeçemediği salatalık el çatlakları için kullanabileceğiniz mükemmel bir nemlendiricidir. Salatalığı rendeleyerek ya da katı meyve sıkacağında sıkarak elde ettiğiniz suyunu 10 dakika ellerinize ovarak yedirin. Ellerinizi yıkamadan yatın.

-Papatya Kürü: 1 fincan sütün içine ilkbaharda topladığınız papatyalardan bir tutam atıp kaynatın. Daha sonra süzün ve ılıması için bekleyin. Sonra 3 damla zeytinyağı damlatın doğal bir nemlendiriciniz oldu.

-Ayva Çekirdeği: Ekmek ayvası olarak bilinen ayvanın çekirdeklerini çıkartın, 1 çay bardağı suyun içine koyun ve bekletin, 1 hafta sonra doğal bir nemlendiriciye kavuşmuş olursunuz.

-Tereyağı: Köylerde kullanılan doğal bir çözüm de tereyağıdır. Ellerinize sıcakta beklemiş yumuşamış tereyağından bir parça sürün ve 1 saat bekleyin. Sonra ellerinizi yıkayın.

Doğal çözümler en sağlıklı çözümlerdir ve su tüketimine dikkat edin.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. kahramankazansektor.com | 2020

Iyzico