Evde Mayonez Yapımı

Ekşimsi bir tadı olan ve kızartmaların vazgeçilmez tadı mayonezi evde kendiniz yapabilirsiniz. Daha doğal ve katkı maddesi olmadan elde edeceğiniz mayonezi misafirlerinize de beğeni ile yiyeceklerdir.

 

 

 

Evde Mayonez Yapımı

 

       Ekşimsi bir tadı olan ve kızartmaların vazgeçilmez tadı mayonezi evde kendiniz yapabilirsiniz. Daha doğal ve katkı maddesi olmadan elde edeceğiniz mayonezi misafirlerinize de beğeni ile yiyeceklerdir. Özellikle Rus ve makarna salatasının tacı olan mayonez, evde yaparken katkı maddesi kullanmadığımız için az yaparak kısa sürede bitirmeliyiz. Evde mayonez yapımı için gerekli malzemeleri ve önemli püf noktalarını aşağıya not ettim.

 

 

Malzemeler: 

 

 1 adet yumurta

 1 su bardağı sıvı yağ

 1 yemek kaşığı sirke

 1 yemek kaşığı limon suyu

 yarım çay kaşığı tuz

 

Püf Noktası:

 

 Öncelikle kavanozumuzu ve blender ağzını buzdolabında bir saat kadar bekletelim. Önceden koymayı unutursanız buzdolabın derin dondurucu bölmesine koyarak malzemeleri hazır edene kadar pratik bir şekilde soğutma işlemini yapabilirsiniz. Bu soğutma işleminin amacı ise daha yoğun kıvamlı ve kullanıma hemen hazır bir mayonez elde edebilmektedir. Ayrıca bu şekilde soğutma yapılırsa kesilme riskini en aza indirmiş olacaksınız. 

 Kullanacağınız kavanozu dar ve uzun bir şekilde tercih etmelisiniz.

 En önemli aşamalardan biri ise yumurtayı kavanoza kırarken sarısını dağıtmadan tüm bir şekilde hazır etmelisiniz.

 

Evde Mayonez Yapımı Tarif:

 

      Buzdolabında zaten soğumuş olan bir adet yumurtamızı ortalama yarım litrelik ağzı dar bir kavanoza sarısını dağıtmadan dikkat ederek kıralım. Daha sonra aynı şekilde soğumuş olan yağ,sirke,limon suyu ve tuzu ekleyelim. Soğuttuğumuz blender ucunu kavanozun dibine değecek şekilde yumurta sarısını bozmadan sabitleyelim. Blender aletimizi en yüksek devire getirip çalıştıralım. Bu ayarda on saniye kadar hiç hareket ettirmeden çalıştıralım. Bu şekilde kavanozun yarısı mayonez kıvamı alana kadar hareket ettirmeden devam edelim. Daha sonra blender aletimizi yavaş hareketler ile yukarı çıkarıp üsteki malzemeleri aşağıya indirerek iyice karışmasını sağlayalım.

 

 

      Bu şekilde yaklaşık beş dakikada çırpma işlemimiz bitince harika bir ev yapımı mayonezimiz hazır olmuş olacak. Evde mayonez yapımı hiç bu kadar kolay ve pratik olmamıştır. Hazırladığınız mayonezi cam kavanoza aktararak ağzı kapalı bir şekilde buzdolabında bir hafta boyunca saklayabilir ve istediğiniz an tüketebilirsiniz. Bu şekildeki ölçekler ile ortalama yarım litrelik kavanozun yarısından biraz az mayonez elde edebilirsiniz.

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. kahramankazansektor.com | 2020

Iyzico