KAZAN SODA ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş. AÇILDI

Kahramankazan'da dev yatırım hizmete girdi.

 

 

Ülkemizin önemli üretim tesislerinden ve Kahramankazan İlçemizin önde gelen bir tesisi olan Kazan Soda Elektrik  Üretim A.Ş. 15 Ocak 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

 

Cumhurbaşkanına açılışta Enerji Bakanı Berat ALBAYRAK, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide SARIEROĞLU, Ankara Milletvekilleri  Emrullah İŞLER, Nevzat CEYLAN, Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman ERTÜRK ve çok sayıda bürokrat katıldı.

 

Açılışı gerçekleştirilen tesisin toplam yatırım maliyeti 1,5 milyar ABD doları. Tesiste yıllık 2,5 ton ağır soda külü ve 200 000 ton  Sodyum Bikarbonat üretilecektir.

 

 

Kazan Soda Elektrik A.Ş. üretiminin tamamını ihraç edecek, üretilen ürün dünya soda külü ihtiyacının yüzde 14'ünü karşılayacak. Tesisin çevreci olması da kendisini ön plana çıkaran özelliklerinden bir tanesi. Başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere dünyanın bir çok ülkesi ihracaat listesinde bulunmakta.

 

 

Sodyum karbonat diğer ismiyle soda külü dünyada en çok kullanılan ilk on kimyasaldan birisidir. Kullanım alanı oldukça yaygın olan soda külü ülke ekonomisi için oldukça önemli bir girdi sağlayacaktır. Kullanım alanları yüzde 54 cam sanayi,  yüzde 17 deterjan ve temizlik ürünleri, yüzde on katkı kimyasalları, yüzde 9 gıda katkı ve ilaç sanayi ve yüzde on ise diğer kimya endüstrisi alanında kullanılmaktadır.

 

 

Kazan Soda Elektrik Üretim A.Ş. önemli ölçüde istihdama da katkı sağlayacak,  doğrudan 1000 kişi dolaylı olarak 2000 kişiye iş imkanı sağlayacak. 

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. kahramankazansektor.com | 2020

Iyzico