KENDİ “LAZER SAVUNMA SİSTEMİMİZİ “ÜRETTİK

Son yıllarda Dünya da var olan kritik lazer silahları teknolojisi alanında Türkiye'de geri kalmayarak güzel başarılara imza atıyor. Bu savunma sisteminde özellikle roket, füze, savaş uçağı gibi havadan gelebilecek tehditlere karşı koruma sağlamaktadır.

        Ülkemizin Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) başta olmak üzere güvenilir yerli firmalar dışa bağımlılığı azaltmak için çözümler sunmaktadır. Ülkemiz gün geçtikçe dışa bağımlılığını azaltmaya devam etmektedir. Bu bağımlılık son zamanlarda ordu üzerinden de olmaktadır. Ülkemizin milli yerli firması haline gelen güvenilir Aselsan ise bu alandaki destekleri ile her daim var olmaktadır.

       Üretilen bu sistem temel amacı ise beş yüz metre uzaklıktaki, mini ve mikro insansız hava aracı ile insansız deniz aracı tehditlerine, terör mensupları tarafından kullanılan tehditlere ve 200 metre üzeri uzaklıkta el yapımı patlayıcı ve şehir içi şüpheli paketleri bertaraf etmek için geliştirildi.

        Lazer Savunma Sistemi,Ülkemizin genel güvenliğini sağlamak için kullanılacak. Bu güvenlik alanları genel olarak; enerji santralleri, hava alanları, sınır karakolları, karargâh binaları ve konvoy geçiş alanları girmektedir.

 

Sistemin Alt Bileşenleri

- Fiber lazer kaynağı

- Odaklayıcı atış kontrolcüsü

- Kızılötesi yani gündüz kamera sistemi

- Lazer mesafe ölçüm cihazı

- Yönlendirme birimi

- İlgili güç ve kontrol elektronikleri

-  yazılımlar

- soğutma ve güç üretme

- depolama alt bileşenlerinden oluşmaktadır.

Sistem Nasıl Çalışır

        Geliştirilen bu Lazer Savunma Sistemi hedef yönlendirme özelliğine sahiptir. İçinde bulunan fiber lazer kaynağı ile üretilen lazeri yatay ve dikey eksende hareket ederek her alanda hedefleri belirleyip yönlendirebiliyor. Bu düzenek üzerinde hedefleri tespit edebilmek ve takip için termal ile gündüz görüş kamerasıyla her türlü işlemi yapabilmektedir. Bu kameralar ile her türlü tehditi tespit ettikten sonra yüksek dozda lazeri göndererek tehdidi ortadan kaldırıyor.

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. kahramankazansektor.com | 2020

Iyzico