Film Hakkında:  Yeşil Yol filmi 1999 yılında gösterime giren bir Hollywood filmidir. Film Stephen King'in “Yeşil Yol” isimli romanından beyaz perdeye uyarlanmıştır. 

Filmin Konusu:

Bir hapishanede gardiyan olarak çalışan görevli ile bir mahkum arasında geçenler anlatılıyor. Paul Edgecomb'un hapishanedeki görevi, belki de hiçbirimizin yapmak istemeyeceği bir görev;  idama mahkûm edilen mahkûmları son yolculuklarına hazırlamak ve bu acı tabloya tanıklık etmektir. İnfaz işlemi bittikten sonra mahkûmun yaşayıp yaşamadığını kontrol etmekte görevinin bir parçasıdır. Uzun yıllardır bu görevi sürdürmesi yüzlerce idamı gerçekleştirmek zorunda bırakmış, farklı duyguları yaşamasına neden olmuştur.

Hapishane küçüktür. Bu nedenle idam sonrası boşalan hücreye yeni mahkûm gelmektedir. Bir gün John Coffey isimli devasa cüsseli, korkutucu görünümlü bir mahkûm gelir. Bu yeni mahkûm hem Paul’u hem diğer gardiyanları ürkütmüştür. İdama mahkûm edilmiş bir mahkumun kaybedecek bir şeyi yoktur. Fırsat bulursa bu vücut ile neler yapabileceğini hayal etmek, insanı ürkütmek için yeterli bir nedendir. Ancak Coffey'in bu ürkütücü görüntüsünün altında oldukça saf bir ruh yatmaktadır. Değil gardiyanlara zarar vermek onlara kötü bir söz bile söylememektedir. Peki nasıl oluyor da böyle mükemmel ruhlu bir insan idama mahkum edilmiştir? Coffey’nin dosyasına baktıklarında herkes şok olmuştur! Dosyada işlediği suça bir kişi hariç hiçbir gardiyan inanmamıştır. Zaman içerisinde Coffey onlar için bir mahkum değil bir misafire dönüşmüştür. Coffey’e dosyasında işlediği iddia edilen suçu sorduklarında gerçeği anlatmıştır. Ancak mahkemede kesinlikle sessizliğe bürünmüştür. Çünkü Coffey dünyadaki kötülüklerden yorulmuştur, ölüm onun için bir kurtuluştur.

 

Paul ve arkadaşları melek gibi bir insan tanımışlardır. Bu güzel insanın muhteşem özelliklerine tanıklık ettikten sonra onu kendi elleriyle idam etmek ne zorlu bir görevdir.

Gözyaşlarınıza hakim olamayacağınız, etkisinden uzun süre kurtulamayacağınız bir başyapıt, Yeşil Yol. Bazen siyah gördükleriniz altında eşsiz bir beyazlık olabileceğini göreceksiniz.

İyi seyirler.

 

Filmin Adı : Yeşil Yol

Yönetmen : Frank Darabont

 

Tanıtım     :Musa KARAKAYA

İnstagram : https://www.instagram.com/kahramankazansektor/

Facebook : https://www.facebook.com/kazan.sektor

Tweter        : https://twitter.com/KazanSEKTR

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. kahramankazansektor.com | 2020

Iyzico