KuyucaklI Yusuf

Yusuf, Kuyucak'ta doğan ailesiyle birlikte yaşayan bir köylü çocuğudur. Bir gün, köylerini haydutlar basmış, bütün ailesini öldürmüş ve kimsesiz tek başına kalmıştır. Cinayet mahalline gelen Kaymakam bu küçük çocuğu evlat edinmeye karar verir. Bundan sonra Yusuf'a herkes doğduğu yerden ötürü Kuyucaklı Yusuf demeye başlamıştır.

Kaymakam, çok iyi yurekli,merhametli bir insandir.Bu küçük çocuğu kendi öz evladi gibi yüreğine basmış,ona babalık yapmaktadır. Kaymakam'ın tek çocuğu vardir ismi Muazzez'dir.Yusuf ve Muazzez kardeş gibi büyümeye başlarlar. İkisi aynı okula devam ederler.Fakat Yusuf ,derslere kendisini veremez çünkü anne ve babasının gözleri önünde katledilmesi onun ruhunda büyük yaralar açmıştır.Bu acılar Yusuf'u katı, duygularını yansitmayan, az konuşan bir insan haline getirmiştir. Bu yüzden okuyamaz. Ancak babası Kaymakam beyin en büyük yardimcisidir. Birbirleriyle az konuşur öz konuşurlardi. Karşılıklı sınırsız bir güven inşaa etmişlerdi.

Yusuf'un kasabada az da olsa dostları vardı. Onu sever, sayar, değer verirlerdi .Kasabanın zengin çocuklarından ve onların ahlaksız davranışlarından uzak dururlardi .Yusuf hem kendini hem kardeşi gibi aynı evde büyüdükleri Muazzez'i bu zengin tayfanin pisliklerinden uzak tutmaya çabalıyordu.

Kasabanın külhanbeyi, hovardalığıyla ün salmış Şakir isminde biri vardır.Babasının parası dışında bir özelliği olmayan işe yaramaz bir karakterdir. Birgün Yusuf'a sataşır ve anında yanıtını alır .Buna alışkın olmayan Şakir bunu bir onur savaşına dönüştürür.

Sonrası kitabın devamında diyerek burada noktayı koyalım.

 

Kitap için bir Sabahattin Ali klasiği diyebiliriz. Muhteşem bir olay örgüsü, yerine oturmuş karakterler ve hiç beklenmedik gelişmeler ağı.Okurken sıkılmayacağınızın garantisini verebilirim. Elinizden bırakmayacağınız enfes bir eser sizleri bekliyor. İyi okumalar diliyoruz. 

 

Kitabın İsmi   : Kuyucaklı Yusuf 

Yazar             :  Sabahattin Ali

Sayfa Sayısı   : 220

 

 

Tanıtım     :Musa KARAKAYA

İnstagram : https://www.instagram.com/kahramankazansektor/

Facebook : https://www.facebook.com/kazan.sektor

Tweter        : https://twitter.com/KazanSEKTR

 

Bunları da okumak ister misiniz?

Online Kitap Siteleri

Uçurtma Avcısı

Kitap Sevgisi Nasıl Aşılanır?

Kadın Psikolojisi

Satranç

Çin'in İncisi

Çöl ve Deniz/Hz.Hatice

Peygamberimizi Çağa Taşımak

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. kahramankazansektor.com | 2020

Iyzico